Aziz TORUN

Aziz TORUN

GYODER Başkanı

Aziz Torun 1950 yılında Erzincan’ın Kemah ilçesinde doğmuştur. Yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde yapmıştır. Bu okuldan 1975 yılında mezun olduktan sonra, 6 yıl kadar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda iş müfettişliği yapmıştır. 1982 yılında bu kuruluştaki resmi görevini bırakmış ve iş yaşamını bundan böyle özel sektörde sürdürmeye karar vermiştir. Aziz Torun çok geçmeden de inşaat ve gayrimenkul piyasasında faaliyete geçmiş ve ilk zamanlarda küçük ölçekli konut projeleri yapmaya başlamıştır.

Arkasından Aziz Torun, kısa sürede genişleyerek Torunlar Şirketler Topluluğu’nu kurdu. 1999 yılında Torunlar’ın ilk Alışveriş Merkezi projesi ve Bursa’nın ilk modern alışveriş merkezi olan Zafer Plaza açıldı. Aynı yıl Ankarada, ülkenin en büyük alışveriş merkezi olan AnkaMall’un açılışı yapıldı. 2004 yılında bu defa Akdeniz Bölgesi’nin en büyük outleti olan Deepo Outlet Center hizmete açıldı.

2007 yılına gelindiğinde o tarihte ülkenin en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan Korupark Alışveriş Merkezi’nin açılışı yapıldı. Aynı yıl sadece ülkenin değil Avrupa’nın da en büyük karma kullanımlı projelerden biri olan Mall of İstanbul projesinin çalışmalarına başlandı.

2008 yılında Aziz Torun, Torunlar Şirketler Topluluğu’nu Gayrimenkul Yatırım ortaklığı statüsüne geçirdi. Arkasından Bursa’nın ilk modern konut projesi olan Korupark Evleri’nin yapımını tamamlandı.

Aziz Torun, 2010 yılnda borsaya kote olan en büyük gayrimenkul şirketlerinden biri olarak şirketin halka arzını gerçekleştirdi.

2011 yılında ise Mall of İstanbul ile Torun Tower projelerinin inşaatlarına başladı.

2012 yılına gelindiğinde eski Ali Sami Yen stadyumunun arsası üzerinde yapılacak olan Torun Center projesinin inşaatına başladı. Mall of İstanbul, Korupark Terrace, Torun Tower ve Bulvar Samsun alışveriş merkezi projelerinin inşaatlarına başladı. Nish İstanbul konutlarının ve ofislerinin teslimi yapıldı. İstanbul’un dördüncü, ülkenin beşinci büyük alışveriş merkezi olan Torium’un açılışı yapıldı.

Nihayet bu yıl Mall of İstanbul’un açılışı yapıldı.

Aziz TorunTorunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür’ü olarak bu faaliyetleri sürdürürken, aynı zamanda Torunlar Şirketler Topluluğu’nu oluşturan şirketlerin bir çoğunun Yönetim Kurulu Başkanlığını ve Yönetim Kurulu Üyeliklerini de yapıyor.

Aziz Torun, bu yıl inşaat sektöründeki büyüme trendinin devam edeceğini, ancak talep açısından, artan faizlere ve belirsizliklere bağlı olarak büyümenin göreceli olarak daha durgun olacağını söylüyor. Ancak Torunlar GYO olarak bu öngörülerle 2014 yılında da yollarına planlanan şekilde devam edeceklerini ifade ediyor.

Gönder
Diğer Haberler
Enerji