Hazine Müsteşarlığı'ndan BES'e Otomatik Katılım Açıklaması

Hazine Müsteşarlığı'ndan BES'e Otomatik Katılım Açıklaması

Hazine Müsteşarlığı, "Yükümlülüklerini ifa etmeyen işverenlere, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından idari para cezası uygulanması mümkün bulunmaktadır." ifadelerini kullandı.

Hazine Müsteşarlığından BES'e otomatik katılım ile ilgili yapılan açıklamada, "İşveren, katkı payını zamanında emeklilik şirketine aktarmaz veya geç aktarırsa çalışanın birikiminde oluşabilecek parasal kaybı telafi etmek zorundadır." İfadeleri kullanıldı. Bu açıklamaya göre; 45 yaşını doldurmamış kamu ve özel sektör çalışanları, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren işverenleri tarafından sisteme otomatik katılımları sağlanacak.

Müsteşarlığın yaptığı açıklamaya göre, mevcut bireysel emeklilik sistemi ile aynı koşullarda , %25 devlet desteği verileceğinin altı çizildi. Sisteme cayma süreci sonrasında da devam edenler için, 1000 tl tutarında devlet desteğinin verileceği hatırlatıldı.

Kamu ve özel sektör işverenlerinin, Hazine Müsteşarlığı tarafından yetkilendirilmiş en az bir emeklilik şirketi ile emeklilik sözleşmesi imzalamak zorunda olduğu kaydedildi.  Müsteşarlık, "İşverenler sözleşme imzalayacağı şirketin seçiminde, hizmet kalitesi ve çalışanlara sunulan avantajları dikkate alacaklardır. Halihazırda sektörde faaliyette bulunan 18 emeklilik şirketi ile işverenlerin sözleşme imzalaması mümkün bulunmaktadır." ifadesini kullandı.

Müsteşarlık, İşverenlerin emeklilik şirketine katkı paylarını zamanında aktarmaması durumunda, çalışanların parasal kaybını telafi etmek zorunda olduklarını hatırlattı. "Söz konusu yükümlülüklerin yerine getirilmesi işverenin sorumluluğunda olup, yükümlülüklerini ifa etmeyen işverenlere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından idari para cezası uygulanması mümkün bulunmaktadır." ifadesine yer verildi.

Çalışanların kaydı kademeli olarak ilgili kanun uyarınca sisteme dahil edilecek. Bakanlar Kurulu tarafından imzalanan ‘Çalışanların İşverenleri Aracılığıyla Otomatik Olarak Emeklilik Planına Dahil Edilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’e göre, bir takvim doğrultusunda geçiş planlanmaktadır.

1000 –  üzeri çalışanı bulunan şirketler 1 Ocak 2017

250 – 999 arası çalışanı bulunan şirketler 1 Nisan 2017

100 – 249 arası çalışanı bulunan şirketler 1 Temmuz 2017

50 – 99 arası çalışanı bulunan şirketler 1 Ocak 2018

10 – 49 arası çalışanı bulunan şirketler 1 Temmuz 2018

5 – 9 arası çalışanı bulunan şirketler 1 Ocak 2019’dan itibaren işverenleri aracılığıyla BES'e otomatik olarak katılacak."

Gönder
Diğer Haberler
Enerji