KOSGEB'in 50 000 TL Faizsiz Kredisine KOBİ'lerden Çok Fazla İlgi Var

KOSGEB'in 50 000 TL Faizsiz Kredisine KOBİ'lerden Çok Fazla İlgi Var

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, KOSGEB’in "Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği" olan 50 000 tl krediye, 3 gün dahilinde 244 980 başvuru yapıldığını açıkladı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, il kotalarına göre 15 000 KOBİ’nin yararlanabileceği,  KOSGEB’in "Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği" olan 50 000 tl krediye, 3 gün dahilinde 244 980 başvuru yapıldığını açıkladı.

Bakan Faruk Özlü, kredinin 12 ayı ödemesiz, kalanı 3 aylık taksitler halinde ödenmeye başlanacağını ve toplam 36 ay vadeli olarak KOBİ'lere sunulacağını belirtti.  

Kredilere son başvurunun 21 Aralık Çarşamba günü saat 09.00'da sona erdiğini bildiren Bakan Özlü, kredilere başvurunun rekor düzeyde olduğunun altını çizdi.

Bakan Faruk Özlü, kredi başvurularıyla ilgili olarak, "İl kotalarına göre 15 000 KOBİ'nin 50 000 tl faizsiz kredi alabileceği destek programına, 3 gün içinde toplamda 244 980 kredi faiz başvurusu yapıldı. Söz konusu 50 000 tl kredi faiz desteği, 2016 bütçesinden kullandırılacağı için süre uzatımına gidilmedi, ancak KOSGEB veri tabanına kayıt yaptıran ve beyanname güncelleyen KOBİ'ler, 2017 desteklerinden daha rahat ve hızlı bir şekilde faydalanabilecek." açıklamasında bulundu.

Başvuruların alınmasından sonra, kredi başvurusunda bulunan KOBİ’lerle ilgili, değerlendirmenin nasıl yapılacağı konusunda, "Başvuruda bulanan işletmelerin sıralaması, yazılımla otomatik yapılacak. Her il için Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre il kotası belirlenecek. İşletmeler ölçeklerine göre 'mikro, küçük, orta' olarak sıralanacak." ifadelerini kullandı.

Bakan Faruk Özlü, kredi kullanımı başvurusunda benzer değerlendirme sonuçlarına sahip KOBİ’lerle ilgili olarak, "KOBİ bilgi beyannamesinde yer alan yıllık i̇ş birimi sayısı fazla olan işletmeler, bu veriye göre yıllık i̇ş birimi sayısının eşit olması halinde de KOBİ bilgi beyannamesinde yer alan net satış hasılatı yüksek olan işletmeler lehine sıralama yapılacak. Büyük ölçüde mikro işletmeler desteklenecek. Puanlama kriterlerine göre, üretime ve istihdama katkı sağlayan işletmelere öncelik verilecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Faruk Özlü, Kredi başvurusunda bulunan KOBİ’lerin, FETÖ ile bağlantısı olup olmadığı belirlenip, kontrolden geçen işletmelerin krediyi kullanabileceğine işaret etti.

Gönder
Diğer Haberler
Enerji